Aktivity

Beseda k zahájení plnění Odznaku všestrannosti olympijských vítězů

4. října 2013 uvítala naše Základní škola v Senici na Hané vzácné hosty. Mistryně světa, čtyřnásobná účastnice olympijských her, bronzová medailistka z Atlanty a držitelka českého rekordu v trojskoku Šárka Kašpárková spolu se svým trenérem a partnerem Michalem Pogánym přijeli seznámit žáky a pedagogy s projektem Odznak všestrannosti olympijských vítězů. Tento atraktivní pohybový program založili dva čeští olympijští vítězové v desetiboji Robert Změlík a Roman Šebrle. Jeho cílem je zvýšení osobní aktivity školáků.

Po přivítání oba hosté prozradili něco o sobě a o své sportovní kariéře. Během besedy si žáci mohli prohlédnout a potěžkat medaile, které trojskokanka získala. Šárka Kašpárková seznámila žáky s projektem. Sdělila jim, proč se oba desetibojaři rozhodli tento program založit a co znamená jeho heslo „ Všestrannost je cesta k vítězství“.

Projekt má školáky motivovat k pohybové aktivitě, zlepšit jejich fyzickou kondici a preventivně působit v oblasti patologických jevů. Každý si může díky tomuto programu ověřit svou kondici v běhu, skocích, hodech, shybech, plavání, aj. Motivačně si každý může zasoutěžit v malém desetiboji, projekt totiž zahrnuje deset disciplín. V rámci programu mohou sportovci získat podle úrovně dosažených výsledků čtyři odznaky – bronzový, stříbrný, zlatý a diamantový. Jednotlivé výkony se zapisují do záznamové knížky „ovéčka“. OVOV je určen pro každého. Zapojit se může dokonce celá rodina.

Jelikož beseda byla o pohybu, dobrovolníci se mohli zapojit do soutěže dvojic. Šárka Kašpárková soutěžila spolu s paní učitelkou Zdeňkou Ševčíkovou. Samozřejmě v přeskocích přes švihadlo tato dvojice vyhrála. Odvážlivci byli za pěkné výkony oceněni knížečkou a potleskem spolužáků. Závěr besedy byl vyhrazen dotazům. Na památku setkání s českou atletickou legendou žáci obdrželi fotografii s podpisem trojskokanky.

Čas se sportovci uplynul rychle a naši žáci se jen velmi neradi s touto sympatickou dvojicí loučili. Z pohledu pedagogů i žáků to byla jedna z nejúspěšnějších besed, jaké jsme na škole zažili. Beseda byla pro děti ohromně motivující a zajímavá a jsme rádi, že jsme měli možnost poznat tak úžasnou a skromnou českou vrcholovou sportovkyni i příjemného a velmi zaníceného manažera tohoto projektu.

Mgr. Lenka Neckářová, ZŠ Senice na Hané

 

Skip to content