Aktivity

Výlet do Pevnosti poznání

V pátek 20. září jsme se s dětmi z přírodovědného kroužku a kroužku zábavné logiky vypravili vlakem do Olomouce. Tady jsme navštívili Pevnost poznání, která je umístěna v Korunní pevnůstce. Z nabízených programů jsme si vybrali dva – expozici Živá voda a Rozum v hrsti.

V expozici Živá voda si děti mimo jiné prohlédly motýlí křídla pod mikroskopem nebo zkusily uhádnout, která larva patří ke kterému broučkovi. V jiné části expozice modelovaly z písku různé reliéfy krajiny a poté sledovaly, jak se mění směr větru, množství srážek nebo co se stane s vrstevnicemi. Největší legraci asi zažily, když se s pomocí obřího krunýře proměnily na želvu, ukryté v lastuře se staly krásnou perlou nebo si podhrabaly pod povrchem jako krtek.

V expozici Rozum v hrsti na děti čekala spousta hlavolamů, kvízů a logických her. Zahrály si obří 3D piškvorky, zkusily najít mezi devíti koulemi jednu o vyšší hmotnosti jen pomocí dvou vážení nebo postavit most bez jediného hřebíku. Pomocí pevné kladky, volné kladky a kladkostroje tahaly těžký kbelík a přemýšlely, proč to jednou jde tak ztuha a jindy tak snadno. Zaujal je také obří model oka, kam se schovaly a pozorovaly svět kolem sebe tak, jak ho vidí například moucha nebo had.

Před odjezdem domů si děti nakoupily nejrůznější suvenýry a dostaly drobné upomínkové předměty. Cesta domů vlakem proběhla stejně bezproblémově, jako celé odpoledne, takže nezbývá, než poděkovat všem zúčastněným dětem za vzorné chování a popřát jim, aby si nabyté zkušenosti uchovaly nejlépe na celý život a aby měly chuť i nadále se vzdělávat a učit se novým věcem. Děkuji také paní učitelce Poláškové za pomoc s přípravou a realizací výletu, který se podle nadšené reakce dětí opravdu vydařil, a už se těším na další dobrodružství, která s dětmi prožijeme.

upr_IMG_0499   upr_IMG_0509

upr_IMG_0504   upr_IMG_0513

upr_IMG_0516   upr_IMG_0517

upr_IMG_0520   upr_IMG_0522

Skip to content