Aktivity

Olympiáda Z ČESKÉHO JAZYKA

Během měsíce února proběhla na naší škole Olympiáda z českého jazyka pro žáky 8. a 9. ročníku. Obsahovala 2 části – gramatickou a slohovou. Téma slohové práce bylo zadané – U nás na návsi. Naši soutěžící se zhostili svého úkolu velmi dobře a snažili se splnit obě části co nejlépe.

Mezi úspěšné řešitele patří:

 

Kateřina Vařeková, Terka Kouřilová, Aneta Doleželová, Anna Janečková, Johana Štefanová (8. ročník)

 

Laura Ošťádalová, Zuzana Hrachovcová, Nikola Dvořáková, Lukáš Neubauer, Marek Weisgärber (9. ročník).

 

Do okresního kola, které se uskuteční dne 31.3. 2022 v Olomouci, postupuje z 1. místa Laura Ošťádalová.

Gratulujeme všem soutěžícím a nabízíme malou ochutnávku ze slohových prací na zadané téma U nás na návsi/náměstí…

 

… V tom snu vcházím na naše náměstí, ale vše tu vypadá tak nějak jinak. Vtom před sebou vidím koňský povoz a za ním jede nějaké starodávné kolo. Začnu se procházet po návsi a nechtěně vrazím do nějakého pána oblečeného do fraku a na hlavě má dokonce cylindr! „Velice se omlouvám, mladá paní, neviděl jsem vás tu,“ řekl muž velice galantně a ukloní se přede mnou. „V pohodě, nebyla to vaše chyba, mimochodem, máte bezva klóbrc, “ řeknu a pán se zatváří, jako bych na něj mluvila španělsky. A najednou mi to došlo…Vrátila jsem se v čase!…

Laura Ošťádalová, 9. ročník

 

Přestože si ze mě rodiče často utahují, že jsem rodilý Pražák, jelikož jsem se opravdu narodil v našem hlavním městě, celý svůj dosavadní život jsem prožil v malé vesničce Vilémov…Téměř celou obec obklopují ovocné sady, které nás vítají, ať přijíždíme z kterékoliv strany. Zároveň se do Vilémova jede vždycky do kopce, kdo sem tedy vyrazí na kole, musí mít dobrou kondičku…

Lukáš Neubauer, 9. ročník

 

…Každá rodina z vesnice má jiný den mít speciální nabídku, ve které ukáže ostatním na návsi, v čem vyniká nebo je prostě výjimečná. Naše rodina je plná umělců, nebo teda tak si říkají, prostě jsme hrnčíři. Máme to pomalu jako rodinnou manufakturu, každý dělá něco jiného, ale hrnečky jsou vždycky unikátní……“

Terka Kouřilová, 8. ročník

 

….Když se někomu zmíním, že poslední pondělí v srpnu slavíme hody, tak je většina mých kamarádů a známých překvapena a ptá se „Proč zrovna v pondělí?“ z vyprávění mojí babičky jsem se dozvěděla, že tato tradice pochází z minulosti. ….

Aneta Doleželová, 8. ročník

 

…Naši náves zbožňuji. Miluji tady ty staré domy a příběhy, které by mohly vyprávět. Miluji vůni, která náves prolíná, když na jaře a v létě svítí slunce, miluji, jak kužely světel lamp prolítávají v zimě vločky čerstvého čistého sněhu i to, jak se na podzim zahalí do šedého hábitu. Teď už ale pojďme na procházku po „mé“ návsi….

Johana Štefanová, 8. ročník

 

…Uprostřed návsi stojí mohutný renesanční kostel umírající Vačice, má úžasný název. Obešli jsme ho hezky okolo a pokračovali jsme na mé nejoblíbenější místo. Je to farma U Bejka. Chodím tam pořád, po škole, o víkendu i o prázdninách. Mají tam spoustu zvířat a já jsem tam jako doma, i když jsem tam víc jak doma…“

Kateřina Vařeková, 8. ročník

 

…Radek Božínek vyzval k tanci svoji ženu, o níž se vědělo, že není moc dobrá tanečnice, a otáčeli se nebezpečně blízko postavené Májce. Při poslední otáčce Radek narazil do májky, která jak jsme zjistili, nebyla moc dobře upevněna a začala se naklánět na stranu. Tak tak jsme stihli všichni uskočit a Májka ležela na zemi. Když se všichni vzpamatovali z toho šoku, všimli si, že Májka s sebou strhla na zem nově vystavenou dřevěnou zvoničku. V ten moment začala opravdová taškařice…

Anna Janečková, 8. ročník

Skip to content