Aktivity

Jan Lakomý se stal 25. nejlepším Mladým chemikem České republiky

V úterý 13. června se na Fakultě chemicko technologické Univerzity Pardubice konalo celostátní kolo soutěže Mladý chemik. Tato soutěž s podtitulem Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR je největší soutěží chemie v České republice. Svou účastí a obsazením již dávno předčila chemickou olympiádu. Letošního ročníku se zúčastnilo 14 000 žáků ze všech krajů České republiky. 40 nejlepších se setkalo na univerzitní půdě, aby se utkali v celorepublikovém finále. Honza Lakomý byl jedním z nich.

 

Na Univerzitě Pardubice jsme strávili celkem jedenáct hodin. Po tu dobu nám byly k dispozici prostory nové budovy školy i mnozí její pracovníci. Po slavnostním zahájení byl hlavní náplní soutěžících dopolední test znalostí a odpolední laboratorní práce, při které byl v budově přítomen i hasič. Pro ostatní byla zatím připravena prohlídka školy, odpoledne včetně ukázky chemických pokusů. V laboratoři genetiky jsme počítali chromozómy a dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o dědičnosti. To už byli s námi i soutěžící, aby si mohli svůj velký den také trochu užít. Navštívili jsme laboratoř mikrobiologie a organické chemie, zkoumali jsme pH, viděli chemickou sopku a nahlédli pod pokličku kriminalistům. Utvrdili jsme se v tom, že chemie je opravdu královnou věd. Viděli jsme sadu krátkých filmů, stihli se občerstvit i obědvat v menze jako vysokoškolští studenti.

Navečer se pak ve velkém sále konalo slavnostní vyhlášení výsledků, kterého se letos zúčastnil rekordní počet významných osobností. Pozvání přijala místopředsedkyně senátu, představitelé státních orgánů, členové akademické sféry včetně rektora univerzity a děkana fakulty, generální ředitelé a zástupci významných chemických společností. Ceremoniál trval dvě hodiny a oceněno bylo všech 40 finalistů, protože filozofií soutěže bylo, že již samotný fakt být ve finále je obrovským úspěchem. Jednotliví soutěžící převzali svá ocenění a mnoho menších i opravdu hodnotných cen z rukou významných hostů. Jan Lakomý si převzal své ceny od Mgr. Miroslavy Jeřábkové, personální manažerky společnosti BorsodChem MCHZ.

Děkuji Honzovi za to, že jsme měli možnost prožít atmosféru tak vysoké soutěže, že název naší malé školy zazněl díky němu v prostorách velké univerzity a v uších všech významných hostů. Všichni mu přejeme mnoho úspěchů na střední škole a ať už si vybere v budoucnosti jakýkoliv obor, hodně štěstí.

ú6 ú7

ú2  ú4 ú8

ů3 ú1

Skip to content