Aktivity

Duhový rok s knihou a přehlídka recitátorů

Již mnoho roků je březen měsíc nejenom knihy, ale hlavně měsíc čtenářů.

Proto také slavnostní jarní den v rámci projektu Duhový svět, byl na toto téma zaměřen. Každý žáček se převtělil do některého z oblíbených  knižních hrdinů, představil se, přinesl si doplňky, oblečení, ale i konkrétní knihu, kterou svým kamarádům v rámci své prezentace doporučoval. Nechybělo představení autora knihy a ilustrátora.

Následovala část, ve které se sešli kluci a holky ve svých tradičních skupinkách a ze svých postav vytvořili příběh s názvem Duhový sen. Aby to neměli tak jednoduché, vylosovali si jeden ze školních měsíců a tento museli do příběhu zakomponovat. Takže se třeba v září s aktovkou vydali do školy, v květnu pekli po vzoru pejska a kočičky dort maminkám, v prosinci slavili Vánoce , …. Závěrečnou částí bylo výtvarné zpracování, vytvoření komiksové koláže v podobě desetistránkového obrovského leporela.

Všemu listování knihami předcházela přehlídka básniček. Třicet devět žáků z první až čtvrté třídy přišlo představit svoje recitátorské umění. Zazněly básničky Jiřího Žáčka, Michala Černíka, Františka Hrubína, Josefa Václava Sládka, Jaroslava Seiferta a dalších klasiků i současných autorů. Z každé třídy vybrali porotci z řad p. učitelek a členů žákovské rady po třech žácích. Ti nás pojedou reprezentovat do obvodního kola, které proběhne v Základní škole ve Vilémově.

A kdo to bude?

z 1. třídy – Denisek Kudla, Zdeneček Hubáček a Matýsek Vymazal, z 2. třídy Pepíček  Klapáč, Anička Janečková a Jarda Brázda, ze 3. třídy děvčata Zuzka Čapková, Nikolka Dvořáková a Sára Rambousková a z nejstarších čtvrťáků Zuzanka Nimrichterová, Tadeáš Nezval a Standa Hynek.

Všem patří pochvala za pamětné zvládnutí textu a za odvahu předstoupit před kamarády. V přednesu a recitaci máme snad díky trémě ještě rezervy, ale do obvodního kola se je budeme snažit odstranit. Držte nám palečky.

Den bohatý na knížky, povídání, hraní a básničky utekl jako voda. Kdo chtěl, tak si ho slavnostně užil a dozvěděl se něco o nových knihách. Jen nás trochu mrzí rušivé chování některých žáčků.IMG_6477_postcard IMG_6490_postcard

Skip to content