Aktivity

Den Země na malé škole

22. duben patří Zemi. My, malí i velcí v senické škole, jsme si tento svátek nenechali ujít. Barevnými tričky a kšiltovkami se to od rána ve škole jen hemžilo.  Začali jsme písničkou, následovalo slavení ve třídách – o Zemi se četlo, počítalo se, skládaly se básničky, pětilístky…. Po zdravých a vydatných svačinkách jsme se vypravili na sluníčkem prozářený školní dvůr, vytvořili jsme pracovní miniskupinky a v parku u školy už na nás čekaly úkoly. A nebyly vůbec jednoduché. Byla to, jak říkáme, taková cvrčkovina. Ne všem skupinkám se podařilo vyluštit celou tajenku, ale většina se opravdu snažila. Ti došli ke kýžemu cíli. Nevzdávali se. No a ti, co nevyluštili, mají důvod k přemýšlení – proč se to zrovna nám  nepovedlo… Závěrečný úkol, vymyslet zajímavý a poučný citát, verš pro Zemi, přání – ukončil naši oslavu Dne Země. Slyšeli jsme veršíky i dětská moudra. To vše se mělo týkat slov, se kterými se malí ochránci Země setkali v luštěnce.

Tak například:

Nebuď jako zmije jedovatá, jinak zůstaneš sám na to tata. – TN, MR, ŠM

Lepší vrabec v hrsti, než – li holub na střeše. –  ZČ, LŠ, MN

Příroda nám hodně dává, ona nás má taky ráda. – EK, SS, VH, ŠK

Po tenkých větvích nechodíme, sic si tělo narazíme. – TP, MH, SR

Nesekejte trávu v lese, vždyť jelen se na ni třese. – JH, JM, ZH

Kdo je slizký jako had, tak ho nikdo nemá rád. – DH,, JK, MO, LV, NCH, EM

Když budeš jak komár otravný, nebude tě mít nikdo rád. – VS, JS, MK

Zemina je naše rodina, máme si jí vážit. –  MK, DK, AZ

Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá. – AV, RT, NS

Ahoj milá Zemičko,

chceme ti říct maličko,

máme tě všichni moc rádi,

jsme tví dobří kamarádi. – TK, ZN, KL

V duchu tajenky Přátelství se neslo celé dopoledne.  Během dne nechyběla ani písnička Chválím, tě, Země má, legrace a mnoho přátelské zábavy.

IMG_7028

Skip to content