Aktivity

Den vody se zlatou nitkou

Je pátek 24. března. Žáci 1. stupně senické školy přichází do školy ve třídních barevných tričkách a kšiltovkách, s batůžky, v kterých je určitě dobrá svačinka, ale někteří přicházejí také s hrabičkami. Víte proč?

Slavili jsme Den vody a potom jsme si šli upravit a po zimě uklidit náš pěkný školní dvůr.

Den začal písničkou Padala kapka, padala, u dětí oblíbenou a prosbou smutného hastrmánka, kterému vyschla jeho tůňka. Vyschla díky bezcitnosti lidí, díky jejich nevhodnému chování. Jak vše dopadlo? Naše děti jsou správňácké. Hastrmánkovi nabídly pomoc, což ale znamenalo splnit mnoho úkolů. Řešily se kvízy a křížovky, luštily přesmyčky, bádalo se v encyklopediích a slovnících, kreslilo, malovalo, ale hlavně andělsky spolupracovalo, pomáhalo. Vznikly pěkné, vodou vonící obrovské pohlednice.

Hlavní část prezentace, která následovala po dokončení pohlednice, patřila žákům čtvrté třídy. Ti na tématu „voda“ pracovali po celý týden. Ve svých domácnostech zapisovali spotřebu vody –  mytí rukou, čištění zubů, mytí nádobí, pití, používání WC, praní, vaření …., sčítali, násobili cenou vody, porovnávali spotřebu v jednotlivých domácnostech. Kromě toho nahlédli  i za hranice, až ke kamarádům z jiných světadílů. A i tady zjišťovali v literatuře jejich spotřebu vody. Čísla, která získali, byla nesmírně zajímavá a informace, které nám sdělili, pro některé docela děsivé: že třeba pustit vodu z kohoutku není běžné a ani možné u dětí v rozvojových zemích Afriky. že si pro vodu chodí až 6 km denně, že jejich spotřeba je až 35 x nižší než denní spotřeba dětí v USA , …. velmi cenné a zajímavé statistiky a informace si můžeme pročítat a prostudovávat, zdobí vstup do naší školy. Děkujeme čtvrťáčci.

Posilněni svačinkami jsme se vyzbrojili rukavicemi, sáčky, hrabičkami a hlavně elánem. Náš dvůr se naší pomoci již nemohl dočkat. Hrabalo se, zametalo, okopávalo, stříhalo,  …. Všechny to bavilo.

Krásná tečka za velmi pěkným tvořivým dnem. Všichni žáčci zaslouží pochvalu za pilnost, kamarádství a kvalitně odvedenou práci.

Poděkovat a rozloučit se s nimi přišel i náš hastrmánek, kterému hledali jméno.  Jména byla nápaditá, tak prý bude každý den používat jedno z nich – Škeblička, Brekeke, Česílko, Volšoveček, Škeblík,  Tatrmánek….

-fotogalerie napoví více-

IMG_8597_postcard IMG_8638_postcard

Skip to content