Aktivity

Barevné Velikonoce v Náměšti na Hané

„Hody, hody , doprovody, dejte vejce malovaný …“

V pondělí 14. 4. 2014 vyjela celá malá školička do sousedního městyse, do Náměště na Hané. Na zámku totiž probíhal tradiční velikonoční program s názvem Barevné Velikonoce. Měli jsme možnost seznámit se s velikonočními zvyky na Hané, ale i v sousedních státech, zámecký pán nám představil a osvětlil velikonoční, tzv. pašijový týden. Něco jsme věděli i my, vždyť se o svátcích učíme, ale něco bylo pro nás nové. S Mařenkou jsme se naučili péct mazance a barvit vajíčka v cibulových slupkách, mohli jsme se přiučit u výroby vrbové píšťalky. Nechyběla tradiční dílnička, ve které si tentokrát děti vyrobily jarní závěsný obrázek. Celý zámek byl jarně  a velikonočně vyzdoben slepičkami, zajíčky ze sena, aranžmá z proutí, všude voněl včelí vosk, kterým šikovné ruce před zraky dětí zdobily kraslice. Pozornost a paměť jsme si hned vyzkoušeli při luštění křížovky a také ve skupinkách, kdy jsme luštili velikonoční kvíz, psali pětilístky na jarní slova, skládali básničky. Stihli jsme i nákupy drobností, mlsandy či dárečků pro sebe i nejbližší.

Přestože počasí nebylo úplně nej, bylo postě aprílové, nálada byla dobrá a snad si budeme o velikonočních zvycích a tradicích něco pamatovat nejen o letošních Velikonocích.

IMG_0259_postcard IMG_0273_postcard IMG_0299_postcard

Skip to content