Elektronická žákovská

Informace o zpracování osobních údajů

Květen 2014
« Dub   Čer »
Foto dne
Kontakt
Základní škola Senice na Hané Žižkov 300 783 45 Senice na Hané 588 880 255 vedeni.skoly@zssenicenh.cz

Archív po dnech: 2.5.2014

Den Země

Dne 30. dubna oslavili  žáci 5. až 9. třídy  Den Země. Kromě společného projektu pod názvem „Za tajemstvím vody“ jsme se také již tradičně zapojili do akce „Ukliďme svět!“

Přípravy na tento společně strávený den probíhaly již dlouho dopředu. Žáci 9. ročníku chystali pro své spolužáky překvapení – práci na devíti stanovištích. Členové žákovské rady losovali zástupce do družstev, do kterých se v daný den rozdělili žáci 5.- 8. ročníku.

Jak vše probíhalo? V pátek 30. dubna ráno rozmístili žáci 9. ročníku na různých místech školního pozemku a na hřištích devět stanovišť s různými úkoly. Všechna stanoviště spojovalo ústřední téma – putování „Za tajemstvím vody“.

Ostatní žáci se rozdělili do celkem šestnácti smíšených družstev, od svých vedoucích učitelů obdrželi bodovací karty a přesné instrukce. Pak už mohlo začít jejich putování. Na své cestě měli možnost seznámit se s vodou z různých úhlů pohledu. Poznali ji jako tekutinu s typickými chemickými a fyzikálními vlastnostmi, sledovali množství a rozložení vody na Zemi, vypočítali, kolik vody je v každém z nás obsaženo. Na dalších stanovištích děti sledovaly přírodní vodní ráje – chráněná území. Pozorovaly vodní živočichy žijící v tekoucích vodách a tůních, a to nejen na obrázcích, ale i přímo ve skleničkových lupách. Poznávaly rostliny lužního lesa a srovnávaly je s obrázky z atlasů, skládaly puzzle. Žáci si zahráli na povodňovou vlnu a porovnali, zdali rychleji proběhnou přirozeným meandrujícím korytem nebo korytem rovným, zregulovaným. Na obrázcích poznávali, která krajina zadrží více vody. Odlévali lastury a ulity měkkýšů ze sádry. Navštívili české a moravské lázně, hledali minerální prameny. Také si zkusili vyrobit recyklovaný papír a přemýšlet nad tím, kolik vody potřebuje průmysl. Během putování po jednotlivých stanovištích měli možnost dozvědět se mnoho zajímavých zákonitostí, které krajinu kolem řeky provázejí. Jejich pochopení je totiž nezbytné pro zdravé soužití člověka s vodou ve svém okolí.

Za splnění úkolů dostávaly děti body, avšak konečné umístění nebylo až tak důležité. Mnohem přínosnější bylo, že si ze společné práce odnesly dobrý pocit, zážitky i informace.

Během dopoledne se také všichni zapojili do úklidu obce Senice na Hané. Podle předem rozdělené trasy žáci prošli ve skupinkách vedených učiteli svěřené úseky a sbírali odpad, který na veřejných prostranstvích nalezli. Dělo se tak pod záštitou projektu „Ukliďme svět!“ pořádaného každoročně ČSOP.

Návštěva jarní výstavy Flora Olomouc

V pátek 25. dubna odpoledne jsme odjeli do Olomouce na jarní výstavu Flory Olomouc. Tentokrát bylo zájemců opravdu hodně, do Olomouce nás jelo 15 a zpět dokonce 16! Byli jsme zvědavi, čím nás výstava překvapí. A lákadel bylo opravdu hodně. Zbrusu nový hlavní pavilon nás uvítal expozicí visuté zahrady. Při prohlídce svatebních šatů se někteří začali těšit na to, až se budou vdávat či ženit. U stánku s hmyzími hotely jsme byli pochváleni, že se snažíme zušlechťovat naši školní zahradu a dostali jsme tištěné materiály a semínka zeleniny.  Pokračovali jsme do tropického a subtropického skleníku a také do Botanické zahrady UP Olomouc. Poté jsme se vrhli do víru drobnějších expozic, nabídek a  prodejců. Když jsme po třech hodinách odcházeli na vlak, mnozí z nás si odnášeli domů nějakou rostlinku či jinou drobnost.